Groot dooiermos (Xanthoria parietina) is een van de meest bekende en opvallende korstmossen in Nederland en België. Het staat vooral bekend om zijn felgele tot oranje kleur, die vaak hele boomstammen of daken kan bedekken.
Het is een "bladkorstmos" met een thallus (lichaam) dat bestaat uit kleine, platte lobben. De kleur varieert van grijsgroen (bij weinig zonlicht) tot helder oranje (bij veel zonlicht).
Op het oppervlak zitten vaak schotelvormige structuren, ook wel "apothecia" genoemd, die lijken op kleine kopjes. Hierin worden de sporen voor de voortplanting gevormd.
Zoals alle korstmossen is het geen plant, maar een samenwerking tussen een schimmel en een alg. De schimmel biedt bescherming, terwijl de alg via fotosynthese voedsel produceert.
Ik zag het in een bos vlak bij Hulst in Zeeuws-Vlaanderen.
Lees meer
Reacties (1)