De krasser (Pseudochorthippus parallelus) is een van de meest algemene sprinkhanensoorten in de Benelux. Dit rechtvleugelige insect behoort tot de familie van de veldsprinkhanen.
Ze zijn meestal grasgroen van kleur, maar soms bruin of purperachtig gekleurd.
De vleugels opvallend verkort; bij vrouwtjes reiken ze tot halverwege het achterlijf, bij mannetjes tot net voor de achterlijfspunt.
Hij maakt een herkenbaar krassend geluid (vandaar de naam) door de achterpoten langs de vleugels te wrijven.
Mannetjes bereiken een lengte van 13 tot 16 millimeter, de vrouwtjes zijn 18 tot 22 mm lang.
Ze zijn vooral te vinden in matig vochtige tot droge graslanden en wegbermen.
Ze komen vaak in grote aantallen voor en zijn een belangrijke voedselbron voor vogels en grotere insecten.
Voor de paring klimt het kleinere mannetje op de rug van het grotere vrouwtje. Hij buigt zijn achterlijf onder haar door om contact te maken met haar geslachtsorgaan.
Het mannetje brengt een spermapakketje in. De paring duurt vaak erg lang, variërend van driekwartier tot enkele uren. Non-maagdelijke sprinkhanen paren gemiddeld nog langer dan individuen die voor het eerst paren.
Na een succesvolle paring slaat het vrouwtje het sperma op in haar lichaam. In de zomer legt zij vervolgens meerdere eipakketjes.
Ik zag deze in een bos vlak bij Hulst in Zeeuws-Vlaanderen.
Foto: 2-7-2026
Lees meer
Reacties (3)
Goed gezien en op de foto gezet
vrgr Annelies V.
Leuk moment en mooi scherp!!!
groet, Hanneke
Uit de info bij deze foto begrijp ik dat er genoeg tijd was voor het maken van deze mooie opname ! :-)
Gr. Natan