De dovenetelgraafwants (Tritomegas bicolor) is een opvallende, glanzend zwarte wants met witte vlekken die algemeen voorkomt in Nederland en België. Vanwege zijn ronde en bolle vorm wordt hij vaak verward met een kever.
De wants bereikt een lichaamslengte van ongeveer 5 tot 7 millimeter. De lichaamskleur is overwegend zwart met grillige witte vlekken.
Onder de voorvleugels zitten de vleugels die er aan de achterzijde iets uitsteken. Hiermee kan gevlogen worden, zelfs vanuit stilstand.
Zoals de naam al zegt, leeft dit insect voornamelijk op dovenetels (Lamium), zoals de witte dovenetel en de paarse dovenetel.
De wantsen zuigen plantensappen uit de stengels, bladeren en wortels van hun waardplant. Er zijn ook waarnemingen dat ze kleine insectenlarven eten.
Ik zag ze vandaag bij de kreek Zestigvoet bij Clinge in Zeeuws-Vlaanderen.
Lees meer
Reacties (2)
Mooie macro en ze hebben zo'n fraaie tekening
vrgr Annelies V.