Voor het eerst op TV bij Kassa Groen is dit nieuwe type windmolen. De
Archimedes
is ontwikkeld door Marinus Mieremet en Richard Ruijtenbeek. Zij hebben tien jaar aan deze vinding gewerkt en lieten zich inspireren door studies van de Griekse filosoof Archimedes en vormen uit de natuur, zoals de Nautilusschelp. De gedachte erachter is simpel: "Hoe meer oppervlakte om de wind op te vangen hoe meer stroom." In het
Innovatiecentrum Duurzaam Bouwen
in Rotterdam is voor het eerst de 'wokkelwindmolen' in het echt te zien. Kassa Groen testte de windmolen.
Meer rendement
De 'wokkelwindmolen' heeft meer rendement dan de traditionele windmolen, de zogeheten 'propellorwindmolen'. Die heeft een rendement van 15% en de Archimedes haalt 34%, gemeten in een zogenaamde CFD (Computational Fluid Dynamics) test. Volgens de makers is ook een hele harde wind geen probleem. Een toevallig opstijgende helikopter laat de makers nog een beetje zweten, maar de molen doorstaat de grens glansrijk.
Een ander voordeel is dat deze nieuwe windmolen haast geen geluid maakt, daardoor kan hij ook in de bebouwde kom worden gebruikt. Daarom wordt het ook een 'urban windmill' genoemd. De windmolen is ook voor consumenten beschikbaar. Eind februari worden de eerste windmolens op gebouwen geplaatst. Er zijn al meer dan 13.000 windmolens besteld, voorlopig vooral door woningcorporaties.