Logo Kassa
Het consumentenplatform van BNNVARA.

Thuishouden doorgefokte kortsnuitige hond of kat met vouworen mag straks niet meer

21-01-2023
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
3639 keer bekeken
  •  

Piet Adema, minister Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit wil een einde maken aan het houden of bezitten van dieren die aantoonbaar last hebben van bepaalde kenmerken. Hij wil een Nederland zonder “dieren met schadelijke uiterlijke kenmerken.” Dat meldt RTL Nieuws.

In een brief van de minister aan de Tweede Kamer staat dat we "onschuldige dieren het leven zuur maken, puur omdat we het ‘mooi’ en ‘schattig’ vinden." Hij wil daarom naar een "Nederland waar geen enkel huisdier meer hoeft te lijden onder zijn of haar uiterlijk: een Nederland zonder dieren met schadelijke uiterlijke kenmerken."

Kortsnuitige honden en katten met vouworen

De minister wil uiteindelijk een houdverbod instellen voor doorgefokte dieren met zulke kenmerken, bijvoorbeeld kortsnuitige honden en katten met vouwoortjes.

Het is een onderwerp waar we eerder in Kassa diverse keren aandacht aan besteed hebben, omdat verschillende partijen naast een fokverbod ook een verkoop- en houdverbod ingesteld wilden zien. Dat zit er nu dus aan te komen.

Veel mensen kiezen volgens Adema vaak voor kenmerken die ze zelf schattig vinden. Mensen hebben daarbij “de beste bedoelingen, maar weten vaak niet dat dieren permanentn kunnen lijden onder deze eigenschappen.”

Er zal er een lijst ontwikkeld worden waar schadelijke uiterlijke kenmerken op komen te staan; dieren die daaraan voldoen mogen uiteindelijk niet meer gehouden worden. 

Verbod reactie op oproep Tweede Kamer

Het houdverbod is een reactie op de oproep van de Tweede Kamer op de import van en handel in doorgefokte huisdieren te verbieden. Er mag in Nederland al niet meer gefokt worden met dieren die schadelijke kenmerken vertonen, maar alsnog kunnen deze dieren wel bij buitenlandse fokkers aangeschaft worden. 

“Overgangsregeling” voor mensen die dier al in bezit hebben

Mensen die nu al in het bezit zijn van een kortsnuitige hond hoeven zich nog geen zorgen te maken. Adema stelt dat er een “overgangsregeling” geldt. Mensen die zo’n dier al hebben, mogen deze houden tot het dier overlijdt. 

Vertoningverbod om “vraag af te remmen”

Naast een houdverbod moet er ook een vertoningsverbod komen. Adema stelt dat “Het vaak of prominent zien van een bepaalde diersoort de vraag ernaar vergroot, ondanks dat de eigenschappen van dit dier lijden kunnen veroorzaken.” 

Een vertoningsverbod moet ervoor zorgen dat de vraag naar honden en katten met extreme uiterlijke kenmerken zal afnemen.  

Meer lezen over dit onderwerp?

Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (5)

mies111
mies111
20 jan. 2023 - 12:19
En een verbod op thuis fokken van 'nestjes', ook op kleine schaal, lijkt me goed plan, gezien de overbevolking in asielen. En helaas is de standaard qua omgang met dieren in het buitenland niet zoals hier (over het algemeen), wat veel zwerfdieren geeft die ook een warm thuis zoeken. In België is volgens mij al zo'n thuisfokverbod van kracht.
Wilma-60
Wilma-60
20 jan. 2023 - 11:44
Ja en een verbod om honden uit het buitenland te halen !!! Want zolang dit niet is, zal het gewoon doorgaan !!!!!
1 Reactie
mies111
mies11120 jan. 2023 - 19:38
Leg uit! Die misvormde snuiten komen niet uit t buitenland, maar zijn gevolg van broodfokkers hier in Nederland.
j@ck
j@ck
20 jan. 2023 - 11:38
Niet alleen de kortsnuitige honden, maar ook honden met een te kleine schedel omdat ze zo mooi zijn, zoals de Chihuahua's Dwerg keesjes en Cavelier King Charles. Je herkent vaak als ze pijn hebben door het scheeflopen, lucht krabben, ogen knipperen en (oh zo schattig!!!) de pootjes over de kopjes wrijven. Deze dieren leven met constante koppijn!! Eigenlijk moeten we de mensen die met zulke hondjes lopen er op wijzen om eens met het hondje naar de dierenarts te gaan om een scan te laten maken van het kopje. (stel je voor: Je loopt zelf je hele leven met schrijnende koppijn!!!)
kaartendraak
kaartendraak
20 jan. 2023 - 10:41
Mooi, gaan we eindelijk weer echte honden op straat zien en niet van die misbaksels die je op 100 meter afstand al hoor aankomen doordat ze enorme moeite met ademen hebben. Hoe zouden mensen het vinden als die er zo mismaakt uit zouden zien?
3 Reacties
wim koelewijn
wim koelewijn20 jan. 2023 - 10:44
Nou..ik zie genoeg mensen die zich,vrijwillig weliswaar, ook laten verminken. . .
Meindo
Meindo20 jan. 2023 - 12:15
Als ik al die mensen die zichzelf mismaakt hebben met tatoeages en ringen door o.a. neus en tong dan denk ik niet dat die er problemen mee hebben.
AnnedBr
AnnedBr6 mrt. 2023 - 0:06
@Meindo, Door tattoos of piercings krijg ik echt niet opeens kortademigheid of koppijn. Dus dat is appels met peren vergelijken.
Jozef1959
Jozef1959
20 jan. 2023 - 10:30
Er moet, wat mij betreft, sowieso een verbod komen op de ongebreidelde import van z.g. straat(zwerf) honden en - katten. Deze worden vaak door mafioso "gefokt" voor de export en stevige winsten. Ook hier is vaak sprake van 'doorfokken' met allerlei, medische en gedrag-problemen tot gevolg. Maar ja: "Het is zo zielg voor die honden/katten", is wat de eigenaar vaak als argument gebruikt. Dat je met deze import een, vaak, crimineel cicuit in stand houdt? Dat willen mensen niet horen. Zij denken er goed aan te doen, maar veroorzaken ook en misschien wel juist, veel ellende voor de dieren.
2 Reacties
mies111
mies11120 jan. 2023 - 19:43
Als je werkelijk weet, hoe dit zit, zou je dit niet zeggen. Ik heb 2 hondjes uit het buitenland die via een bonafide organisatie naar Nederland zijn gekomen. Niks veel geld mee verdienen. Puur de kostprijs (ik heb €300 per hond betaald en dat was incl entingen, gezondheidscheck, paspoort, castratie en vervoer naar Nederland. Geld verdienen doen die broodfokkers hier in Nederland die €1200 of meer voor doorgefokte honden vragen waarbij moederhonden een zeer slecht leven hebben. Stop dat eerst maar.
mies111
mies11120 jan. 2023 - 19:46
Ellende wordt veroorzaakt door broodfokkers in Nederland. Ik heb zelf 2 honden uit t buitenland die kerngezond zijn en waarvoor ik kostprijs a €300 heb betaald (voor castratie, entingen, paspoort en vervoer).

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je snel en gratis aan voor de Kassa nieuwsbrief!

BNNVARA LogoWij zijn voor