Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

Wereldkampioen schaken mijdt toernooi in Saoedi-Arabië vanwege misogynie

  •  
27-12-2017
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
760 keer bekeken
  •  
IRAN WOMEN CHESS WORLD CHAMPIONSHIP

© 2017-02-28 00:00:00 epa05820771 Chinese player Tan Zhongyi (L) shakes hands with Anna Muzychuk (r) of Ukraine before the first game of their Women's World Chess Championship final in Tehran,

De Oekraïense wereldkampioen rapidschaak Anna Muzychuk geeft haar titel op omdat ze niet naar Saoedi-Arabië wil afreizen. Zaterdag schreef ze op Facebook over het land dat wel de grootste vrouwengevangenis ter wereld wordt genoemd:
"Over een paar dagen ga ik twee wereldtitels verliezen, een voor een. Gewoon omdat ik heb besloten niet naar Saoedi-Arabië te gaan. Om niet te spelen volgens iemands regels, om geen abaja te dragen, om niet begeleid te worden als ik naar buiten ga, en om mezelf als geheel geen tweederangs wezen te voelen. Precies een jaar geleden won ik deze twee titels en was ik de gelukkigste mens in de schaakwereld maar dit keer voel ik me echt rot. Ik ben bereid voor m’n principes te staan en het evenement over te slaan, waar ik in 5 dagen tijd naar verwachting in een keer meer zou verdienen dan bij een dozijn evenementen bij elkaar. Dat is allemaal vervelend maar het ergste is dat het bijna niemand echt wat kan schelen. Dat geeft een bittere smaak, maar nog steeds niet voldoende om mijn mening en principes te veranderen. Hetzelfde geldt voor mijn zus Mariya en ik ben echt blij dat we dit gezichtspunt delen. En ja, voor de paar die er wel om geven, we zullen terugkomen!"
Het Koning Salman wereldkampioenschap kent een prijzenpot van 1,7 miljoen euro. Muzychuk heeft haar voornemen al eerder bekend gemaakt. Vorig jaar nam ze wel deel aan het wereldkampioenschap in Iran (foto).
In november bereikte de wereldschaakbond een akkoord met de Saoedische autoriteiten over de kledingvoorschriften voor vrouwen. Ze hoeven geen hijab of abaja te dragen maar worden wel verplicht een donkerblauwe of zwarte broek en een hoogsluitende blouse aan te trekken. Muzychuk is niet de enige die wegblijft. De Amerikaanse sterspeler Hikaru Nakamura gaat ook niet naar het overdreven streng-islamitische land. “De beslissing om Saoedi-Arabië zoiets te laten organiseren is verschrikkelijk. Schaken is een spel waarbij allerlei soorten mensen elkaar kunnen ontmoeten, het is geen spel waar mensen gescheiden worden op basis van hun geloof of van hun land van herkomst.”
Israëlische spelers moeten noodgedwongen afzien van deelname. Het olierijk weigerde hen visa te verstrekken.
Video: een portret van de schaker en haar zus, gemaakt door de Oekraïense televisie
Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (9)

Wadman
Wadman
17 okt. 2024 - 6:10

Uitstoot van je vliegreis kun je niet compenseren! Je kunt slechts je geweten afkopen...

Wadman
Wadman
17 okt. 2024 - 6:09
Deze reactie is verwijderd
Xtralars
Xtralars
16 okt. 2024 - 12:05

Leuk artikel! Alleen lijkt het erop dat je de Engelse "Trillion" met de Nederlandse Triljoen hebt vervangen... Een Trillion = 1.000.000.000.000 en een triljoen = 1.000.000.000.000.000.000

In hetzelfde stuk van Thomas Crowther staat dat er bijna 400 bomen per aardbewoner zouden zijn, in jouw berekening zouden dat er bijna 400 miljoen per persoon zijn...

1 Reactie
Sadeghi
Sadeghi17 okt. 2024 - 9:51

Je hebt gelijk Xtralars. Heel slordig van me! Er moeten dus zes nullen eraf. Ik ga het aan de redactie van Joop doorgeven en hopelijk wordt het snel gecorrigeerd. Groet en dank, sadeghi

Niwde2
Niwde2
16 okt. 2024 - 5:59

Jammer dat er niet in gegaan wordt op het ontbreken van de 19 bomen.

1 Reactie
Sadeghi
Sadeghi16 okt. 2024 - 7:41

Beste Niwde2, met dank voor je reactie, hierbij een klein beetje extra uitleg: ik had de coördinaten van 1 van mijn 20 bomen gekregen waarmee/waardoor ik op die exacte plek kon komen. De andere 19 bomen stonden daar rondom de ene boom. Groet, bahram sadeghi

RaymondenJoop
RaymondenJoop
16 okt. 2024 - 5:22

Tja, dat naïeve papieren

wensdenken gaat ook bij beleidsmakers boven realiteit.

Zijn we goed in, in NL.

Gerard83
Gerard83
16 okt. 2024 - 5:02

Je kan niet CO2 neutraal vliegen. Trap niet in die onzin, en probeer gewoon niet te vliegen.

PauI_Spijkers
PauI_Spijkers
15 okt. 2024 - 22:29

Ik 'adopteer' nog wel eens dieren die gefokt worden voor herinvoering in gebieden waar ze voorheen door mens of exotisch ingevoerd dier uitgeroeid waren. En heb een paar keer bijgedragen voor de aankoop van percelen regenwoud zodat een aaneensluitend stuk ecosysteem behouden of hersteld kan worden tegen ontwikkeling. Dan denk ik ECHT niet dat de nartuur van 'mij' is. Integendeel, ik voel dat ik een micro miniscuul deeltje plicht heb gedaan voor het land waartoe IK toebehoor. Een beetje minder in het kapitalisme van de natuur weg vervreemd. Waar mijn rijtjes huis staat was vroeger bos. Hoe meer mensen hoe meer huizen hoe minder bos. Of beek. Of Heide. Een net dorp of een zgnd groene wijk is minder natuur, verdere vergifteging, diepere mijnen, langere pijplijnen transport uit Azie. Meer algemeen doneer ik soms aan Sea Shepard.

1 Reactie
DanielleDefoe
DanielleDefoe16 okt. 2024 - 10:12

Een aaneengesloten stuk natuur behouden is waarschijnlijk voor het klimaat belangrijker dan (zomaar) wat (nuts)bomen planten.

ikdoemaarwat
ikdoemaarwat
15 okt. 2024 - 18:08

Maar het kan nog ethischer: eind 2019 kreeg ik na een presentatie twintig bomen in Senegal cadeau en begin 2021 werd ik zowaar eigenaar van 4 m2 tropisch regenwoud in Costa Rica!Een gegeven paard moet je niet in de bek kijken, luidt het gezegde, maar nu het inmiddels een paar jaar later is vraag ik me af hoe het ondertussen met ‘mijn’ bomen gaat. Met die vraag en twee eigendomscertificaten in de rugzak ben ik in de zomer van 2024 op pad gegaan.

Goeie fact-check! Het resultaat is helaas teleurstellend.

Ik vraag me ook af wat er met het geld gebeurt wat je betaalt hebt om je vliegticket CO2 neutraal te maken. Ook ik vlieg regelmatig en vink altijd het vakje aan om m'n vlucht CO2 neutraal te maken. Geen idee waar dat geld naartoe gaat.

DanielleDefoe
DanielleDefoe
15 okt. 2024 - 14:41

Helaas hebben de buren een volwassen eik laten kappen. Zo'n oude eik heeft een enorme kroon die veel meer heeft te betekenen voor zijn omgeving dan jonge aanplant. In mijn tuin staan 4 zaailingen die nu zo'n jaar of 30 oud zijn schat ik.

6 Reacties
Anna R. Chist
Anna R. Chist15 okt. 2024 - 15:41

In Nederland stikt het van de grasveldjes. Bomen zijn hier een beetje gedoogd eigenlijk.

Die grasveldjes hebben eigenlijk geen functie, enkelen zijn voor sport en spel en enkelen voor recreatie maar de meesten liggen er voor de hondepoep.

En uiteraard voor de tanks vermomd als grasmaaiers die elk sprietje dat niet de correcte lengte heeft meedogenloos een kopje kleiner gaat maken, het liefst 20 keer per week.

Andorimax
Andorimax15 okt. 2024 - 16:01

" die veel meer heeft te betekenen voor zijn omgeving dan jonge aanplant."

Dat is inderdaad altijd de onzin die we van de gemeente krijgen te horen als er een boom (of meer) gekapt wordt: "Maar voor die ene boom planten we er wel 2 terug hoor!"

Ik kan die onzin echt niet aanhoren, het is alsof je een herenhuis sloopt en er 2 schuurtjes voor terugzet.

DanielleDefoe
DanielleDefoe15 okt. 2024 - 16:08

Zodra ik mijn hielen licht gaan ze tegen de grond. Mijn huis trouwens ook.

DanielleDefoe
DanielleDefoe15 okt. 2024 - 16:09

PS de tegeltuinen voor en achter zijn nog erger.

Anna R. Chist
Anna R. Chist15 okt. 2024 - 18:02

Ik zeg altijd maar

Maak van je tegeltuin een egeltuin

Maar dan krijg je serieus mensen die gaan klagen.

DanielleDefoe
DanielleDefoe16 okt. 2024 - 10:14

Mijn buren houden van hekken waar nog geen muis doorheen kan., laat staan een egel.

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor