Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

Nu kan Aboutaleb het land redden door eindelijk zijn eigen kabinet te formeren

  •  
10-01-2024
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
4525 keer bekeken
  •  
ANP-482081560

Onafhankelijke denkers pakken de hete hangijzers aan van de Nederlandse politiek.

Terwijl de nutty professor in die afgelegen Hilversumse villa de basis probeert te leggen voor een rechts horror kabinet, heeft elders de redder van Nederland de handen vrij gemaakt. Ahmed Aboutaleb heeft aangekondigd dat hij eind dit jaar vertrekt als burgemeester van Rotterdam. Een machthebber die vertelt wanneer hij zal opstappen, is daarmee meteen uitgeteld. Aboutaleb kan morgen voor het laatst de Coolsingel uit rijden al hij dat wil.

Ik heb al eens eerder gesuggereerd een politieke impasse en een eindeloze formatie te doorbreken door het vormen van een extraparlementair kabinet. Liefst door Ahmed Aboutaleb en zijn Haagse VVD-collega Jan van Zanen.

Er wordt de laatste tijd veel gekeuveld over zo’n kabinet. Daarbij doen allerlei definities de ronde maar niet de enige echte.

Een extraparlementair kabinet overweeg je als de vorming van een coalitie niet of nauwelijks van de grond te krijgen valt. Eerste voorwaarde is dat alle politieke leiders in de Kamer blijven. Daarna wordt een door de wol geverfd bestuurder van buiten Den Haag aangezocht om een kabinet te formeren rond een duidelijk programma waarin de hete hangijzers in de politiek worden aangezocht. De bestuurder – in dit geval dus Ahmed Aboutaleb – zoekt andere door de wol geverfde bestuurders en vakdeskundigen van buiten Den Haag aan om tot zijn kabinet toe te treden. Gaandeweg krijgt het programma duidelijke contouren. Tweede man in het kabinet zou kunnen zijn Jan van Zanen, de VVD-burgemeester van Den Haag. Uiteindelijk presenteert zich een regeringsploeg die bestaat uit zeer deskundige ministers met een bepaalde politieke affiliatie maar geen betrokkenheid tot het reilen en zeilen in Den Haag. Elke minister zit er net als de premier op persoonlijke titel. Toch: als bijvoorbeeld Renske Leijten sociale zaken krijgt, weten we dat er iemand op die post komt met een rood SP-hart. En dat een geheide liberaal op Economische Zaken zit, als de formateur Ali Niknam weet binnen te hengelen. En zou Arnoud Boot geen prima minister van Financiën zijn? Of Rosanne Hertzberger van Volksgezondheid? Of Peter Boelhouwer op Volkshuisvesting?

Het kabinet-Aboutaleb zoekt om te beginnen gedoogsteun uit de hele Tweede Kamer en probeert dan haar programma met wisselende meerderheden te realiseren.

Het kan dan kort duren en het kan ook lang duren maar op een gegeven moment sneuvelen Ahmed Aboutaleb en zijn ploeg. Dan ontbindt hij de Kamers en schrijft nieuwe verkiezingen uit. Hij maakt het programma van zijn regering tot inzet van de stembusstrijd. Dan moeten alle partijen met hun billen bloot en de kiezer heeft echt wat te kiezen.

Zo komen we uit deze impasse in wording.

Voor het overige ben ik van mening dat het toeslagenschandaal niet uit de publieke aandacht mag verdwijnen en de affaire rond het Groninger aardgas evenmin.

Beluister Het Geheugenpaleis, de wekelijkse podcast van Han van der Horst en John Knieriem over politiek en geschiedenis. Nu: het wassende water

Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (21)

Frits Jansen
Frits Jansen
12 jan. 2024 - 2:50
Aboutaleb zou inderdaad een perfecte oplossing zijn. Links maar niet halfzacht. Alleen moet de huidige informatie (géén formatie!!!) eerst mislukt zijn op zo'n manier dat alleen Wilders zelf de schuld krijgt. Al dat gepraat over rechtsstatelijkheid: feit is dat Wilders langzaam maar zeker een dictatuur zou vestigen, zoals ook de PVV zelf een dictatuur is. "Van democratie krijg je maar gedoe" is de gedachte van Wilders. De grootste partij en winnaar van de verkiezingen hoeft niet per se in het Kabinet, dat is eerder vertoond. Gelukkig is in het Nederlandse systeem niet bepalend wie de grootste is maar wie de grootste coalitie weet te vormen.
Willem D2
Willem D2
11 jan. 2024 - 16:19
Aboutaleb heeft zijn beste periode achter zich en dat straalt hij ook wel een beetje uit.
bv-user-66257
bv-user-66257
11 jan. 2024 - 12:25
Zie Aboutaleb nog niet zo snel naar de landelijke politiek gaan. Of zou Frans Timmermans binnenkort plaats voor hem maken?
wvlith
wvlith
11 jan. 2024 - 11:51
Rosanne Hertzberger van Volksgezondheid.... Jammer.
Schenkerdesvaderlands
Schenkerdesvaderlands
11 jan. 2024 - 11:31
Een interessante gedachte. Toch zie ik hier 2 mogelijke bezwaren. In de eerste plaats heeft A. geen goede beurt gemaakt in nasleep 7 oktober bloedbad. Zijn verzekering dat hij met Joodse organisaties had gesproken en dat ze achter hem stonden, was gewoonweg niet waar en dus een grote politieke zonde. Tevens het uit de wind van een Imam die radicaal-extremistische teksten uitsloeg omdat hij hem als 'een aardige man' oid kende, was niet sterk voor zijn geloofwaardigheid. In de tweede plaats is niet duidelijk wat de reden is van zijn vertrek. De timing wordt door politieke analisten igg als vreemd ervaren. Mogelijk is het niet geheel vrijwillig of is er iets anders aan de hand.
1 Reactie
Frits Jansen
Frits Jansen12 jan. 2024 - 2:52
Hij is 62 en duidelijk is dat het land een no-nonsense PvdA-er nodig heeft en geen klimaatpaus.
android1984
android1984
11 jan. 2024 - 6:34
hmmm ik zie nog wel hier en daar een beer op de weg. Ik denk dat de rest van het land het zal zien als: "Gewoon een, door een ongekozen PvdA'er en VVD'er geleid, gedoogkabinet installeren".
7 Reacties
MG1968-2
MG1968-211 jan. 2024 - 9:56
Zag jij dat zelfde bezwaar bij die discussie wat betreft een zakenkabinet?
vdbemt
vdbemt11 jan. 2024 - 10:39
Let wel: dit is een model dat pas speelt als de lopende formatie sterft in eindeloosheid, in een impasse verkeert. De rest van het land moet dan gezien hebben dat de verkiezingsuitslag zijn kans heeft gehad maar nergens toe leidt. Dit is dan zo slecht nog niet (gewoon veel beter dan Wilders aan het stuur). Of nieuwe verkiezingen. Met dáárna Aboutaleb als premier.
android1984
android198411 jan. 2024 - 11:29
Na alle kritiek op (rutte II) VVD+PvdA is een "zakenkabinet geleid door de top van VVD+PvdA" niet hetzelfde als een willekeurig zakenkabinet. Ook zal elk zakenkabinet voorstel moeten uitleggen waarom we de stekker getrokken hebben terwijl nog alleen een informateur aan het werk is. Dus aftikken voor we uberhaupt serieus begonnen zijn met praten over een kabinet die volgt uit de verkiezingen. Het signaal wat daar uit gaat is echt wel iets waar je over moet nadenken. Het staat nog allesbehalve vast dat PVV gaat regeren namelijk. Die zijn niet zo goed in samenwerken.
DanielleDefoe
DanielleDefoe11 jan. 2024 - 12:14
Ferme jongens stoere knapen uit de randstad met Hertzberger als excuusstruus?
MG1968-2
MG1968-211 jan. 2024 - 18:46
@android Dus nee bij een zakenkabinet zie je dat bezwaar niet. Had je ook zo kunnen zeggen.
MG1968-2
MG1968-211 jan. 2024 - 18:46
@android Dus nee bij een zakenkabinet zie je dat bezwaar niet. Had je ook zo kunnen zeggen.
Frits Jansen
Frits Jansen12 jan. 2024 - 2:59
@DanielleDefoe: Herzberger was voorzien voor wetenschapsbeleid. Maar ze is microbioloog. Ik denk dat de bezem moet worden gehaald door al die corrupte rechtenfaculteiten, die advocaten aantrekken als docent. Fijn, praktijkmensen, maar die zullen voor hun cliënten pleiten, dus dat wordt nog meer corruptie. Ik weet er alles van, ik probeerde bij een corrupte advocaat te promoveren, en toen ik een mening verkondigde die in strijd zou kunnen zijn met de belangen van zijn cliënten maakte hij me zwart door leugens rond te bazuinen.
TwoTone
TwoTone
10 jan. 2024 - 21:05
Dit is weer typisch het randstedelijk denken: een burgemeester uit Den Haag en Rotterdam. Er zijn nog ca. 340 andere burgemeesters in de lande. Waarom niet iemand uit Drenthe en iemand uit overijssel ? Alles ten oosten, zuiden en noorden van Utrecht zijn ook gewoon Nederland.
Paul Spijkers
Paul Spijkers
10 jan. 2024 - 20:35
Al die gekke projecties over Plasterk en nu Aboutaleb. Laat die man toch met rust. Wat een vreemd imaginair miniscuul achterkamertje. Na in formatie Wilders faalt is Timmermans aan de beurt en als er daarvoor toch een kabinet komt dan valt het nadat Wilders heeft laten zien dat ie er niks van kan brouwen en komen er verkiezingen.
4 Reacties
Kuifje3
Kuifje310 jan. 2024 - 22:30
@Paul: Het is in ons land nog echt nooit gebeurd dat er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven in zo’n situatie. Echt nooit en ook nu zal dit niet gebeuren. Ik denk zelf dat we al vrij snel een nieuwe regering over rechts hebben, maar je zou gelijk kunnen hebben dat Timmermans het ook mag proberen, maar als dat niet lukt zal Yesilgöz nog een poging mogen wagen en dan komt opnieuw de huidige groep in beeld. Er zijn ook nog mogelijke minderheidsopties of een zakenkabinet (volgens mij ook niet eerder geprobeerd). Het lijkt dat Omtzigt als enige echt grote twijfels heeft, maar tijdens de campagne noemde hij de optie over links ook erg problematisch. Aan de andere kant zal zijn partij volledig imploderen als we nu geen regering krijgen doordat hij niet wil. Wat wel voor de nieuwe regering een groot gevaar is lijkt me dat de ploeg al snel klapt. Zowel VVD als NSC (lees:CDA2.0) hebben minder prettige ervaringen met Wilders en wellicht wachten ze gewoon hun kans af. BBB en PVV willen erg graag en zullen eerder veel water bij de wijn willen doen dan breken.
Paul Spijkers
Paul Spijkers11 jan. 2024 - 8:51
Nieuwe verkiezingen "echt nooit gebeurt"? Als een regering klapt dan komen er nieuwe verkiezingen. Dat gebeurt vaak zat. valt dan valt die. Dat deed die van Rutte ook. Dat gebeurt vaak zat. En dan komenen er nieuwe verkiezingen. Ook nu kan dit weer gebeuren als er een regering Wilders komt.
Kuifje3
Kuifje311 jan. 2024 - 11:08
@Paul: pfff… niet zo dom doen. We hebben het over nieuwe verkiezingen als de formatie niet lukt. Daar had je het zelf over en daar reageerde ik op.
Frits Jansen
Frits Jansen12 jan. 2024 - 3:03
Timmermans zal te geprofileerd links zijn. Een Minister-President is een soort burgemeester van het land: die moet boven de partijen staan. Aboutaleb kan dan zonder zich te forceren. Wilders zal zich onsterfelijk maken door te roepen dat we met Aboutaleb een moslimland zijn geworden. Maar hij had zijn moslimhaat toch in de ijskast gezet?
Phantom3
Phantom3
10 jan. 2024 - 19:02
Ze zijn pas net begonnen met formeren. Desalniettemin ben ik het eens met de lofzang over Aboutaleb. Hij had de PvdA naar verkiezingswinst gebracht. Timmermans heeft gefaald.
1 Reactie
Frits Jansen
Frits Jansen12 jan. 2024 - 3:06
Ze zijn begonnen met INformeren. Wilders heeft het graag over formeren want wie een formatie laat mislukken krijgt meer straf dan iemand die een informatie laat mislukken.
Mathijsco
Mathijsco
10 jan. 2024 - 18:44
Als de formatie mislukt, moet je gewoon nieuwe verkiezingen uitschrijven. Hopelijk heeft Frans Timmermans voor die tijd zijn conclusies getrokken, wn wordt Aboutaleb diens opvolger.
Kuifje3
Kuifje3
10 jan. 2024 - 18:06
Dit soort verhalen konden we ook al eerder lezen over Timmermans. Inmiddels weten we dat geworden is. Aboutaleb was zonder twijfel een prima burgemeester en kan wellicht ook een goede PM blijken te zijn. Of hij ook een goede lijsttrekker bij volgende verkiezingen zal zijn moet echter nog blijken. Zijn partij (PvdA) bestaat dan niet meer en de fusiepartner (GL) zal misschien zelf iemand naar voren willen schuiven. Verder moeten we maar afwachten wat de overgebleven linkse kiezer gaat doen.
2 Reacties
ZoekEenVrijeNick
ZoekEenVrijeNick11 jan. 2024 - 6:27
Daarvoor zou Cohen het wel even doen. De grote leider strategie blijft maar falen en toch blijft men er in geloven.
Kuifje3
Kuifje311 jan. 2024 - 11:11
@Nick: Klopt inderdaad. De enige waarbij het had kunnen werken was Plasterk. 😂
EenMening3
EenMening3
10 jan. 2024 - 16:31
Aboutaleb is samen met Pastors al de redder van Zuid (gentrification!). Maar of deze zeer bekwame bestuurder ook de redder van Nederland gaat worden?
Korst2
Korst2
10 jan. 2024 - 15:49
Welke impasse? Volgens mij zijn ze nog niet zo lang aan het formeren. Verder staat Aboutaleb niet op de kieslijst en zou het een schoffering van de PvdaGL kiezers betekenen.
1 Reactie
stokkickhuysen
stokkickhuysen10 jan. 2024 - 19:21
'Volgens mij zijn ze nog niet zo lang aan het formeren. ' We zijn toch nog steeds aan het informeren?
haarklover
haarklover
10 jan. 2024 - 15:40
Dan komt er dus een kabinet waarbij alle partijen oppositie gaan voeren. Dat wordt prijsschieten op Aboutaleb. Ik denk dat hij niet daaraan meedoet. (Plasterk zie ik er wel intrappen)
Mr Ed
Mr Ed
10 jan. 2024 - 14:59
Aboutaleb zal dan het mandaat moeten krijgen een kabinet te formeren, door de tweede kamer neem ik aan. Zie ik niet snel gebeuren. Als de formatie mislukt krijgt Timmermans een kans. Waarom zou de kamer denken dat Aboutaleb wel lukt wat Timmermans niet voor elkaar krijgt?
2 Reacties
Kuifje3
Kuifje310 jan. 2024 - 22:35
@Ed: Timmermans is niet alleen bij rechts impopulair. Aboutaleb heeft ook zeker zijn minpuntjes (net als iedereen), maar heeft bewezen een goede bestuurder te zijn die ook aan de rechterkant gewaardeerd wordt.
Mr Ed
Mr Ed11 jan. 2024 - 10:55
@Kuifje Aboutaleb is zo'n willekeurige keuze. Er zijn heel veel bekwame bestuurders, en met een rechtse meerderheid in de kamer lijkt iemand rechts van het midden een logischer keuze. Verder is het burgemeesterschap niet te vergelijken met de functie van MP, een hoop populaire burgemeesters zijn gesneuveld in de landelijke politiek (Opstelten, Leers, Cohen etc)
Wilma3
Wilma3
10 jan. 2024 - 14:32
Beste Han, dat 'klinkt' heel goed, ik ben voor. Aboutaleb had net even eerder moeten stoppen en partijleider moeten worden van GL/PVDA dan had Timmermans in Europa kunnen blijven en was hem deze teleurstelling bespaard gebleven. Wat zal die man een spijt hebben dat hij zijn mooie positie in Europa heeft verlaten. Hij waande zich al premier van Nederland.
1 Reactie
hartpine
hartpine11 jan. 2024 - 4:17
De mooie positie van Timmermans in Europa liep ten einde.
Gimli1955
Gimli1955
10 jan. 2024 - 14:27
De mogelijk redder zat net als Timmermans in kabinet Rutte 2, iedereen weet wat in Rutte 2 voor mensenrechten schendingen en aanvallen op de Grondwet zijn uitgevoerd. Of zou het in ieder geval moeten weten en daar de regering met 1 mond spreekt, is hij mede verantwoordelijk voor de gevolgen van het Toeslagschandaal. Gaan we nu elke keer tot de volgende keer als een oud bewindspersoon die ergens ontslag neemt, die persoon weer op het schild hijsen. Dat werkte niet bij Timmermans, en de kans dat het met Aboutaleb wel werkt, zie ik niet zo zitten. Gedane zaken nemen keer keer en dat geldt ook voor oud ministers van Rutte 2.
1 Reactie
vdbemt
vdbemt11 jan. 2024 - 15:43
Ach ja, Rutte2. Dat IS en BLIJFT jouw uitgangspunt om wie dan ook van de PvdA af te branden. Je blijft erg hangen in het verleden. Maar dan moet je me iets uitleggen. Rutte2 was van 2012 tot 2017. Aboutaleb is burgemeester sinds 2009. HOE zat hij in Rutte2??? En hoezo mag iemand na en door 16 jaar zeer gewaardeerd burgemeester te zijn, voor en door iedere nationaliteit, niet op het schild gehezen worden. Danwel dit als uitstekend cv te zien voor een premierschap. Je brein roest.
Kees van Bemmelen
Kees van Bemmelen
10 jan. 2024 - 14:22
"een eindeloze formatie" We zitten nu op een dag of 50, bepaald geen record voor een Nederlandse kabinetsformatie. Sowieso is het te vroeg, de club die nu aan het formeren is heeft een ruime meerderheid (niet in de eerste kamer, maar dat is tegenwoordig niets bijzonders), en als dat mislukt is er nog de mogelijkheid D66, GL/PvdA, VVD en NSC. "Een extraparlementair kabinet overweeg je als de vorming van een coalitie niet of nauwelijks van de grond te krijgen valt." Inderdaad, dus moeten eerst die twee opties geprobeerd worden en mislukken. Maar de kans daarop is zeker aanwezig. Aboutaleb zou wel een beetje ingaan tegen de stemming onder de kiezers maar komt in ieder geval nog van een partij die gewonnen heeft, van Zanen komt van een partij die flink verloren heeft bij de verkiezingen. Maar goed, als alle mogelijkheden uitgeput zijn moet je wat.
4 Reacties
Jpgr
Jpgr10 jan. 2024 - 20:47
Als het niet lukt met de nu formerende partijen komen er nieuwe verkiezingen. De VVD heeft aangegeven dat zijn niet met Frans Timmermans in een kabinet gaan zitten.
Kees van Bemmelen
Kees van Bemmelen10 jan. 2024 - 22:50
Jpgr, "De VVD heeft aangegeven dat zijn niet met Frans Timmermans in een kabinet gaan zitten." Dat heb ik dan gemist. Als dat klopt zijn er inderdaad geen alternatieven meer volgens mij. Behalve dan het voorstel van Han voor een extraparlementair kabinet, of een minderheidskabinet. Maar dat zie ik ook niet gebeuren. Nieuwe verkiezingen, tja. Bij de laatste Ipsos peiling stond de PVV op 47 zetels. Kijk maar eens naar deze peiling en probeer daar maar eens een kabinet uit te vormen (klik op 'coalities' voor een handige manier om te puzzelen): https://www.ipsos.com/nl-nl/politieke-barometer De peiling is van vlak voor kerstmis maar toch. Dan is het alternatief D66, GL/PvdA, VVD en NSC niet eens meer mogelijk. Het is rechts en nog rechtser wat de klok slaat in dit land. Nieuwe verkiezingen gaan daar denk ik geen verandering in brengen.
Frits Jansen
Frits Jansen12 jan. 2024 - 3:14
NSC en BBB doen er alles aan om de schijn te vermijden dat ze een Kabinet-Wilders niet zien zitten maar dat is natuurlijk wel zo.. Wilders als grootste en grootste winnaar kan echter niet zomaar gepasseerd worden. Daarom zien we nu een tijdrovend ritueel om tot een "nette mislukking" te komen. Was het niet Den Uyl die ook niet in een Kabinet kwam ondanks verkiezingswinst? Na uitschakeling van Wilders kan zo een meerderheidskabinet geformeerd worden van gematigd rechtse partijen.
Kees van Bemmelen
Kees van Bemmelen12 jan. 2024 - 11:21
Frits Jansen, "Daarom zien we nu een tijdrovend ritueel om tot een "nette mislukking" te komen." Die indruk heb ik ook, althans voor het NSC, BBB ben ik niet zo zeker dat ze een PVV kabinet niet zien zitten. "Na uitschakeling van Wilders kan zo een meerderheidskabinet geformeerd worden van gematigd rechtse partijen. " Ik zie getalsmatig niet hoe dat kan, zonder PvdA/GL zie ik het niet gebeuren.
Anna R. Chist
Anna R. Chist
10 jan. 2024 - 14:17
Ik denk dat Aboutaleb precies de man is om een extreem rechts kabinet te gaan leiden.
3 Reacties
Juppé🎗
Juppé🎗10 jan. 2024 - 15:42
De man lijkt mij inderdaad in alles oerend conservatief. Over zaken als milieu, klimaat, megastallen, nieuwe technieken etc. heb ik hem nog nooit gehoord. Hij is in vergelijking met Timmermans al weer twee stappen terug en dat moet op die gebieden juist twee stappen vooruit. Ik begrijp het enthousiasme van Han geenszins. Een zakenkabinet desnoods wel. Enkele van de mensen die Han noemt hebben wel hersens en een toekomstvisie. Maar Aboutaleb…..?
JohnVKR
JohnVKR10 jan. 2024 - 16:52
Om eerlijk te zijn komt die gedachte ook bij mij al enige tijd op. Aboutaleb als premier van een PVV/VVD/NSC/BBB-kabinet. Ik vind dat logischer dan Plasterk als premier, de man die als minister behoorlijk heeft gefaald. Aboutaleb is rechts genoeg, met wel wat linkse kantjes. Belangrijkste dilemma is of de PVV een belijdend moslim als premier zal accepteren. En Aboutaleb was een van de eersten met excuses voor het slavernijverleden, iets dat de PVV natuurlijk ook niet zint. Maar ik vind Aboutaleb binnen het huidige politieke landschap eigenlijk de meest logische keuze als premier. Hij kon in Rotterdam ook prima samenwerken met de racistische wethouder Eerdmans. En wie weet, sorteert hij met zijn aftreden in Rotterdam al wel voor op een kans als premier, het zou me niet verbazen.
Martin van der Linde
Martin van der Linde10 jan. 2024 - 17:12
Anna, ja, om het als schijthuis te gebruiken.
Gerygrr
Gerygrr
10 jan. 2024 - 14:11
Levi op volksgezondheid, Moorman op onderwijs. Dijkgraaf kan blijven. Goed plan en ik vermoed, dat Pieter Omtzigt daar in mee kan gaan. De gesprekken van nu gebruikt om argumenten te verzamelen….
1 Reactie
Frits Jansen
Frits Jansen12 jan. 2024 - 3:17
Levi, de man die alles beter weet. Als je hem daarop aanspreekt zegt hij "maar dat is ook zo".
Theo Bendix
Theo Bendix
10 jan. 2024 - 14:05
Deze reactie is verwijderd
2 Reacties
Juppé🎗
Juppé🎗10 jan. 2024 - 17:35
« Tenminste zolang die partij in een coalitie met mogelijk ook nog D66 of VVD als de oude politiek niet weer de overhand krijgt.« ……..als wilders Omtzigt en VdPlas de nieuwe politiek is en GL, PvdA, D66 de oude, dan graag de oude, die is minder verouderd dan de nieuwe.
hamar2
hamar210 jan. 2024 - 17:38
Waarom is dat ironie. Aboutaleb is volgens mij gewoon een goede bestuurder dus ik snap uw punt even niet.

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor