Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen.

Misverstanden over burgerberaden

Vandaag
leestijd 3 minuten
498 keer bekeken
ANP-543566406

“Het Nationaal Burgerberaad Klimaat was een groot experiment, maar dat experiment is meer dan geslaagd en smaakt naar meer. Dat concluderen onderzoekers van de Radboud Universiteit, De Haagse Hogeschool en Tilburg University in hun evaluatie ervan”. [Maarten van Gestel, Trouw, 22.04.2026]

Burgerberaden winnen de laatste tijd sterk aan populariteit. Het aantal experimenten op verschillende niveaus neemt alleen maar toe en de evaluaties zijn over de hele linie zeer positief. Door overheden worden ze steeds serieuzer genomen. In haar jaarverslag over 2025 beveelt de Raad van State aan om burgerberaden niet langer als incidentele projecten te zien, maar 'in te burgeren' als structureel element van de besluitvorming. Er leven echter nog veel misverstanden en vooroordelen tegen het idee van burgerberaden of burgerfora.

“Burgerberaden zijn niet representatief voor de bevolking”
Burgerberaden zouden niet, zoals wel in het representatieve stelsel, door de burgerij ter verantwoording geroepen kunnen worden en zouden daarom minder representatief voor het volk zijn. Dit is een veel gehoorde bezwaar tegen ingelote burgerberaden.

Soms wordt daarom de uitkomst van een burgerberaad via een referendum voorgelegd aan de kiezers, maar dat is in mijn ogen een slecht idee. Het holt in feite de waarde van besluiten door burgerberaden uit. De deelnemers aan zo’n referendum hebben geen uitgebreid onderzoek naar het thema gedaan en er heeft ook geen intensieve deliberatie plaats gevonden. In Zwitserland waar het referendum populair is, krijgen alle kiezers van tevoren een informatiepakket toegestuurd, maar dat garandeert niet dat ze het massaal bestuderen en niet op sterk emotionele gronden hun stem uitbrengen.

Loting van kandidaten zorgt juist voor een betrouwbare ‘steekproef’ uit de gehele populatie, als het ware voor een ‘minipubliek’, zoals Robert Dahl dat heeft genoemd. Het is wel belangrijk om ondervertegenwoordigde groepen via bijvoorbeeld sociale media en wijkcentra direct te benaderen. Dat leverde bij de experimenten tot nu toe in het algemeen een bevredigende representativiteit op

“Burgerberaden zijn juist/niet geschikt voor complexe thema’s”
Burgerberaden zouden met name geschikt zijn om te gebruiken bij ingewikkelde of controversiële onderwerpen. Deze mening leeft ook bij  voorstanders van het systeem van burgerberaden. Zij geven echter geen argumenten voor deze stelling en ik kan ze ook niet bedenken.

Er zijn ook mensen die precies het tegenovergestelde beweren, namelijk dat burgerberaden juist ongeschikt zijn om ingewikkelde vraagstukken ook te lossen. Hierbij wordt er vanuit gegaan dat gewone mensen niet over voldoende technische kennis beschikken om goede beslissingen te kunnen nemen. Daarom zouden ze hun mening te veel op de onderbuik en hun eigenbelang baseren en kun je de besluitvorming beter overlaten aan beroepspolitici. In de praktijk van de burgerberaden is echter duidelijk gebleken, dat gewone burgers ook over heel goed politiek oordeelsvermogen beschikken. Politieke problemen hebben weliswaar een technisch aspect, maar daarvoor zijn parlementsleden en leden van een burgerberaad beiden gelijkelijk aangewezen op adviezen van diverse externe experts.

“Burgerberaden kunnen het Parlement wel/niet vervangen”
Er leeft een sterk gevoel, ook bij voorstanders van burgerberaden, dat deze organen niet meer dan adviesraden voor het parlement kunnen zijn. Dat is merkwaardig, omdat zij volwaardige wetgevende organen blijken te zijn, die vaak met radicalere en meer lange-termijn-plannen komen dan parlementen. Ik heb de indruk dat deze houding, vooral bij instellingen die burgerberaden promoten (zoals Bureau Burgerberaad) ingegeven is door een zekere angst de huidige parlementariërs voor het hoofd te stoten. Die zullen immers, als het succes van de raden blijft toenemen, uiteindelijk moeten terugtreden.

“Burgerberaden lijden ook onder polarisatie”
In burgerberaden is in het algemeen minder sprake van polarisatie en verharding van het debat in vergelijking met het publieke debat op sociale media. Er worden minder oppervlakkige meningen geventileerd en er is meer ruimte voor verdieping in een dialoog. Uit het recente onderzoek naar het Nationale Klimaatberaad, waar ik hierboven naar verwees, komt echter wel naar voren, dat de polarisatie onder de deelnemers aan Bbrgerberaden inhoudelijk maar weinig veranderde: Mensen die bijvoorbeeld sceptisch of bezorgd waren, bleven dat.

Deelnemers werden daarentegen wel genuanceerder en konden hun standpunten gedetailleerder onderbouwen. Ook kreeg men meer waardering voor mensen met een andere mening en gaandeweg ontstond er meer begrip voor elkaars standpunten. Ook ontwikkelden zich in het algemeen minder negatieve gevoelens tegenover 'andere' groepen.

Het idee dat in burgerberaden de mensen met de ‘grootste bek’ de discussie domineren, klopt niet. Daarvoor is het wel nodig, zoals ook steeds gebeurt, dat er goede professionele begeleiders ingezet worden, die de minder spraakzamen nadrukkelijk uitnodigen om het woord te nemen.

Delen:

Reacties (0)

Joop

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA wij zijn voor