Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen.

Koop geen airco, koop een sarong

Vandaag
leestijd 2 minuten
6267 keer bekeken
ANP-536905636

Draag kleren die comfortabel zijn in een tropisch klimaat

De airco’s en ventilatoren zijn niet aan te slepen. Voor de verkopers van zulke elektrische apparaten lijkt de klimaatverandering een gouden eeuw op te leveren. Althans zolang de warme golfstroom het uithoudt, want als die er mee stopt zijn de hoge temperaturen van nu een voorbode van een half arctisch klimaat.

Op de korte termijn verstookt Nederland massaal extra elektriciteit om koel te blijven. De gevolgen daarvan zullen blijken uit de naheffingen in de herfst.

En dat terwijl het helemaal niet nodig is je stroomrekening op te jagen omdat je zo nodig thuis een eigen klimaat wil creëren. Er zijn ook andere manieren om het zweten binnen de perken te houden.

Leer van de tropen: de zon is je vijand. Zorg dat die je huis zo weinig mogelijk kan binnendringen. Bezoekers van naaktstranden, sauna’s en naturistencampings weten al lang hoe ze zo fris mogelijk kunnen blijven. Zij kleden zich als Adam en Eva in het paradijs. Gluurders stuiten op gesloten gordijnen en jaloezieën.

De meeste Nederlanders zijn hier huiverig voor. Toch is er ook voor hen een betaalbare oplossing. Leer van de manier waarop men zich in de tropen kleedt. Bijvoorbeeld in Bangladesh of Indonesië. Met andere woorden: koop geen airo, koop een sarong

Een sarong is een grote, met fraaie patronen bedrukte omslagdoek die het onderlichaam tot ongeveer de enkels bedekt. Je slaat hem eenvoudigweg twee keer om. Daarna zet je hem klem door de bovenrand een paar keer om te slaan. Althans zo doen Indonesische mannen dat, vrouwen alleen in informele situaties. Gaat een dame naar een feestje of een religieuze ceremonie, dan zijn er andere ingewikkelder manieren om de sarong extra feminiene elegantie te geven.

Maar voor het overige dragen zowel mannen als vrouwen sarongs. Zij zijn heerlijk koel. Ik bestel ze zelf altijd bij Sarong Batik in Ede. Dat is een christelijke NGO die haar aanbod rechtstreeks van kleine producenten op Java en Bali betrekt zodat zij een behoorlijke beloning krijgen voor hun werk. Maar op het internet vind je tal van alternatieven.

Een sarong is het aangewezen kledingstuk voor hittegolven. Trek er liever een loszittend hemd of blouse met korte mouwen bij aan dan een T-shirt.

Je ziet er goed uit. Je spaart je portemonnee en het milieu. De hitte deert je niet.

Voor het overige ben ik van mening dat het toeslagenschandaal niet uit de publieke aandacht mag verdwijnen en de affaire rond het Groninger aardgas evenmin zeker nu de laatste putten open blijven en Friesland zo’n schandelijke compensatie geboden krijgt voor het toestaan van nieuwe winningen.

Beluister Het Geheugenpaleis, de wekelijkse podcast van Han van der Horst en John Knieriem over politiek en geschiedenis. Nu: sociale media sluiten voor jongeren beneden de 16​

Delen:

Reacties (0)

Joop

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

Je kunt je op elk moment uitschrijven. Bekijk of beheer hier alle nieuwsbrieven.

Wil je meer weten over de manier waarop wij met jouw gegevens omgaan? Lees dan ons Privacy statement.

BNNVARA wij zijn voor