
Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
Leggeri gaf van 2015 tot 2022 leiding aan Frontex, waar hij werd opgevolgd door de Nederlander Hans Leijtens. LDH zegt dat hij in die rol zijn agenten had "aangemoedigd" om te helpen met onderscheppingen door de Libische en Griekse autoriteiten.
Leggeri wordt al langer beticht van het niet optreden tegen illegale pushbacks. Dat is het illegaal terugsturen van boten met migranten richting het land waarvandaan ze vertrokken waren.
Er is twee jaar geprocedeerd over de klacht van LDH. Vorige week besloot het hof in Parijs dat er een onderzoek komt, aldus AFP. Het oordeelde dat de klacht van LDH "voldoende gronden bevat om een feitenonderzoek in te stellen" tegen de oud-directeur.
Leggeri wil nog niet reageren, omdat hij naar eigen zeggen niet op de hoogte is gebracht. LDH is blij met het oordeel. "Voor het eerst gaan Franse rechters de omstandigheden onderzoeken rond de mogelijk strafbare rol die Fabrice Leggeri speelde in het bloedbad dat heeft geleid tot duizenden doden op de Middellandse Zee, onder wie kinderen en vrouwen", aldus advocaat Emmanuel Daoud.
Na zijn vertrek bij Frontex stelde Leggeri zich in 2024 verkiesbaar voor de Europese verkiezingen namens de extreemrechtse partij Rassemblement National, waarna hij Europarlementariër werd. Datzelfde jaar was Leggeri ook een van de sprekers op de extreemrechtse bijeenkomst CPAC in Hongarije.
Bron: ANP
Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.