Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

De kortste dag

  •  
19-12-2012
  •  
leestijd 5 minuten
  •  
80 keer bekeken
  •  
RTEmagicC_zandloper.jpg
Een kerstverhaal uit mijn basisschooltijd
Wij vierden thuis geen Kerstmis. Wel was er het kerstdiner op de basisschool, voorafgaand aan de kerstvakantie. Iedereen kreeg een uitnodiging en ik dus ook. Het kerstdiner was natuurlijk op school, in mijn klaslokaal. Aan het begin van de avond liep ik de school binnen. Met handen en voeten had ik mijn moeder uitgelegd dat ik naar school ging om te eten en niet om te leren. Ze begreep het niet helemaal maar we lieten het zo. Sommige misverstanden moest je koesteren.
De school wenkte me. Er hing kerstlicht, er hing een kerstlucht. Alles schreeuwde vrede op aarde.
De normaliter ruime, een tikkeltje kille gangen waren door het overal opgehangen engeltjeshaar, de kerstklokken van papier in hun felle kleuren en de zachte muziek, verandert in een oord van rust en vrede. Omdat er geen licht door ramen viel, voelde de school veel kleiner. Hier joegen, toen de bel ging, de kinderen elkaar niet op. Dit waren de omstandigheden waarin de komst van de langverwachte werd afgewacht. Alles onder controle. In mijn klaslokaal, waar ik als tienjarige leerde lezen en schrijven, stond een kerstboom op de plek van de meester, alsof die zijn plek voor een avond overnam. Zo’n heel slecht idee vond ik het niet.
Het licht was gedempt en ervoor in de plaats waren kaarsen geplaatst die het klaslokaal in een plek veranderden, waar de sterren boven konden stralen. Het kaarslicht leek wel van de sterren te zijn, die, na gevallen te zijn op aarde, terugverlangden naar de hemel. Maar het licht een trap geven zodat het weer omhoog schoot, terug naar waar het vandaan kwam, was natuurlijk uit den boze. Vanzelfsprekend zou ik in het gelid lopen van de gezegende kerstsfeer.
Iedereen zag er netjes uit, zelfs het klasgenootje dat door het leven ging met de bijnaam viezerik. Zelfs een klasgenootje waar iedereen een hekel aan had omdat ze pochtte met haar overvloedige valeriaan-gebruik maakte een aanvaardbare indruk. Ook ik had nette schoenen aan, een overhemd aangetrokken en flink wat Brylcreem in het haar gekregen. Van Kerstmis begreep mijn moeder niks, van representatie des te meer! Zelfs m’n nagels waren geknipt. Geen rouwrand te zien.
Zo vaak werden we niet getrakteerd op een schoolgang zonder verplichtingen. De schoolbankjes waren veranderd in eettafels; er lagen papieren servetten in allerlei zachte pastelkleuren en we aten met heus bestek. Alleen de bekertjes bleven van plastic – sommige dingen veranderen nu eenmaal niet – de inhoud niet melk, maar veel te zoete limonade. Zo moest in het meest tegenstribbelende kind een engeltje ontwaken.
Buiten was het donker, binnen gingen de juffen en meesters rond met borden. Vanavond waren zij tot onze dienst. Dat maakte het speciaal. Dat zij, naar wie wij te luisteren hadden, eens een keer naar ons luisterden. We namen het ervan. Alles smaakte anders dan thuis. Kerstmis, mijn eerste echte diner!
Er was kerststol – natuurlijk, die had ik thuis ook weleens gegeten. Die gingen drie voor de prijs van twee in de supermarkt, na afloop van de feestdagen. En dan sloegen we ze flink in. Maar deze smaakte anders. Ik zou niet zeggen verser, eerder meer op z’n plek. Een groot stuk kerststol borg ik op in een servetje dat ik thuis aan mijn moeder zou laten proeven om te bewijzen dat ik echt op het kerstdiner was geweest. Daarnaast zou ze ook eens kerststol smaken in de daarvoor bestemde tijd en niet, zoals bij ons thuis, tot diep in februari een hele voorraad weg werken.
Hier zat ik naast een lief, sproeterig klasgenootje voor wie ik mijn verliefdheid niet onder stoelen of banken stak. Dat ik met haar aan de kerststol knibbelde, gaf toch aan dat we voor elkaar gemaakt waren? Ik begon het concept rond het kerstdiner te begrijpen: waar vrede was, kon de liefde bloeien niet gestoord door de dagelijkse beslommeringen. Ik daagde haar uit te kijken wie er het langst in het kaarslicht kon kijken, zonder met z’n ogen te knipperen. Met tegenzin deed ze aan het spelletje mee. Geen van beiden won. De geur van druppelend kaarsvet wiegde mijn verliefdheid in een olfactorisch bedje. Ze boog zich weer over naar haar beste vriendinnetje die al die tijd dat wij bezig waren zich afzijdig had gehouden. De rest van de avond was ik aan mezelf overgelaten. Maar dat deerde me niet. Ik genoot met volle teugen.
Dan was er kippensoep en ook die smaakte heel anders dan thuis. Wateriger, zouter en je kon de bodem van het plastic bord zien. De kippensoep van mijn moeder was een hermetisch gebied, de bodem kwam pas in zicht als alles eruit gegoten was. Zo lekker vond ik de kippensoep dat ik een tweede kopje nam. Ik at in de geest van Kerstmis: leef alsof het je eerste dag is!
Toen kwam het hoofdgerecht, rondgebracht door het hoofd van de school. Het waren gemarineerde kippenpootjes die pas echt lekker smaakten als je er heel veel van op had gegeten. En dat deed ik, er zoveel mogelijk van opeten. Na het eten voelden we ons verzadigd en intens serieus genomen. Kerstmis, vrijheid van spreken! Als we op school ook overdag warm eten kregen dan zouden onze schoolprestaties er zeker op vooruitgaan. Wie kwam er eens op dat soort ideeën? Ik babbelde met m’n juf alsof ik een oude man was die alle werelden had gezien. En af en toe viel er een stilte alsof er elk moment iemand kon binnenkomen. Wie dat was, kon niemand te zeggen.
Aan het einde van de avond, kinderen begonnen langzaam naar huis te gaan, werden opgehaald door hun ouders, pakte ik ook mijn jas om naar huis te gaan. Niemand die me ophaalde of opwachtte. Bij het verlaten van het klaslokaal keek ik nog even naar de kerstboom, alsof daar een vriend stond die de hele avond als een oude reus over me had gewaakt. En op de gang klonk nog steeds de muziek van het kerstfeest: die dromerige, zoete tonen waarin ik de warme mist van de eeuwigheid hoorde.
In de huizen straalde het licht, alsof er kaarsen woonden en niet mensen. Voor de ramen hingen kerststerren die een verzengend licht uitstraalden. Waar ik ook keek, er was geen ontkomen aan. De wind die door mijn jas woei, werd allengs kouder en dwong me sneller te lopen. Het werd tijd voor een nieuwe maar om dat voor elkaar te krijgen moest ik echt heel zaniken en zeuren bij m’n moeder om haar zover te krijgen dat ze met hetzelfde enthousiasme ging zaniken en zeuren bij mijn vader.
Toch had ik het niet koud. Zo verbaasd was ik door de transformatie die de straten die ik zo goed kende, door het naderende feest hadden gemaakt. Ik waande me even in een andere stad, in een andere tijd, waar alles tot elkaar in verhouding stond en de mens voor maar één doel leefde: de wereld tot een betere plek maken door overal waar duisternis is met licht te waken. Nooit eerder had ik me zo eenzaam gevoeld en tegelijkertijd, op een raadselachtige manier, beschut en zonder spoor van vrees voor wat de toekomst brengen zou. Vlak voor het naar binnengaan van mijn huis schudde ik die laatste gedachten van me af. Verlicht van alle zwaarte keerde ik mijn kerstloze leven weer in.
Dit kerstverhaal verscheen eerder op samennaardekerstviering.nl
Het laatste boek van Abdelkader Benali is Zandloper

Meer over:

opinie, leven
Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (11)

JoopSchouten
JoopSchouten
19 dec. 2012 - 18:59
Dan is mijn moeder jarig.
Jiskefet47
Jiskefet47
19 dec. 2012 - 18:59
Abdelkader wat een prachtige impressie.
kaat9
kaat9
19 dec. 2012 - 18:59
Wat 'n prachtig kerstverhaal'!
Nachtegaaltje
Nachtegaaltje
19 dec. 2012 - 18:59
Een prachtig verhaal
DitBenIk2
DitBenIk2
19 dec. 2012 - 18:59
Leuk verhaal, bracht herinneringen terug waarvan ik niet eens meer wist dat ik ze had.
Magikeven!ikheetMostafa
Magikeven!ikheetMostafa
19 dec. 2012 - 18:59
Wat Nederlanders niet mogen weten, absoluut verboden, maar hier verklap ik het. De Vader des Vaderlands was in de laatste twee jaar van zijn leven praktiserend moslim. Dat beweert althans de Leidse historicus Tjalling Wenselaar. De promovendus besteedde de afgelopen vier jaar aan intensief archief onderzoek en zegt dat er geen andere conclusie mogelijk is. “Yusuf Ibrahim van Oranje Nassau, zo zou hij eigenlijk in ten komen. Hup aan de Ramadan en suiukerfeest Abdelkader!
2 Reacties
Andy40
Andy4019 dec. 2012 - 18:59
Mostafa, het probleem is niet dat kerst niet gevierd wordt in dit verhaal maar dat een feest op school als een volledige verassing komt. Kind gaat helemaal alleen naar school om te eten, moeder geen flauw idee wat kerst is en waarom het kind gaat eten (eten dat door andere ouders met is bereidt naar ik mag aannemen). Overigens valt me verder op dat deze ontdekking pas op 10 jarige leeftijd wordt gedaan, dan zijn er al 6 kerst school feesten geweest. Zie hier het cultuurverschil, en dat heeft helemaal niets met de naam van het feestje te maken.
cranberry12
cranberry1219 dec. 2012 - 18:59
Dat was satire, Mostafa. Overigens heel oud. "Wie het bericht over het moslim-verleden van Willem van Oranje traceert, komt terecht op website De Speld, op het eerste gezicht een internetkrant. ,,We hebben het bericht inderdaad geschreven,'' bevestigt Jochem van den Berg. De Leidse historicus en het proefschrift bestaan volgens hem niet. ,,We wilden de discussie aanslingeren over de Nederlandse identiteit. Bij wijze van satirische reflectie schreven we vanuit de Joods-christelijke en islamitische achtergrond het bericht.''" http://www.ad.nl/ad/nl/1012/Nederland/article/detail/2174507/2008/10/01/Moslim-verleden-Willem-van-Oranje-blijkt-hit.dhtml
bv-user-84072
bv-user-84072
19 dec. 2012 - 18:59
Ik ben eigenlijk wel benieuwd of de tweede en derde generatie Marokkanen en Turken wel kerst vieren net als alle seculiere Nederlanders. Helaas ben ik nogal bang voor het antwoord op deze vraag
2 Reacties
Magikeven!ikheetMostafa
Magikeven!ikheetMostafa19 dec. 2012 - 18:59
Als u denkt dat de Fransen en de joden die in Marokko geboren en getogen zijn mee doen aan Ramadan en vieren ze Suikerfeest bijvoorbeeld, dan moet u echt naar de huisarts. Kestdagen zijn gezellig dagen voor de kinderen, ik laat mijn kinderen ook meegenieten, maar ik zeg wel bij dat dat niet in onze cultuur hoort. Mag dat van u?
Jiskefet47
Jiskefet4719 dec. 2012 - 18:59
" Helaas ben ik nogal bang voor het antwoord op deze vraag" Bang voor het antwoord op jouw vraag? Wat gaat er hier als gedachtegoed schuil?
kaat9
kaat9
19 dec. 2012 - 18:59
Mijn niet christelijk opgevoede kinderen ervoeren(bij navraag) hetzelfde, evengoed als ik me mijn eerste helige mis herinner:magie, toverkunst, etc. etc. Het leven is 'n schouwtoneeel.
1 Reactie
Nikos2
Nikos219 dec. 2012 - 18:59
Een kerstdiner heeft echt niks met het christendom te maken hoor. Je kan het beter het midwinterdiner noemen, vroeger vierden de mensen op 21/22 december dat de dagen weer langer werden met een diner. Waar denk je dat de "kerst"boom, kaarsjes, etc. vandaan komen? Het zijn de christenen die het feest misbruikt hebben en er de geboorte van jezus aan hebben gehangen. En ze hebben het dus ook voor elkaar gekregen dat jij denkt dat het iets christelijks is. Nee, je heidense(niet-christelijke) kinderen hebben geen christelijk feest gevierd maar een heidens feest.
bv-user-84072
bv-user-84072
19 dec. 2012 - 18:59
Kerststol diep in februari, dat klinkt bijna als vroeg paasbrood.
1 Reactie
BasVV
BasVV19 dec. 2012 - 18:59
Maar dan kun je dat toch helemaal niet meer kopen. De moeder van de schrijver moet wel een heel grote vriezer hebben gehad.
bv-user-84072
bv-user-84072
19 dec. 2012 - 18:59
Mostafa word je niet moe van je zelf om alles maar te linken aan de moslims. Als het aan jou ligt moeten we ons morgen allemaal bekeren.
1 Reactie
Magikeven!ikheetMostafa
Magikeven!ikheetMostafa19 dec. 2012 - 18:59
Ja dat klopt, jouw bekeren tot een beschaafde menselijke mens.
marietjejansen
marietjejansen
19 dec. 2012 - 18:59
Wat prachtig beschreven!
1 Reactie
Magikeven!ikheetMostafa
Magikeven!ikheetMostafa19 dec. 2012 - 18:59
En wat las ik vandaag in bijna alle kranten: Na 15 jaar, is de Integratie van Marokkanen en Turken toch mislukt'? inclusief de nobele schrijver Abdelkader Benali?? Tuurlijk ook Najib Amhali lacht ze uit! Trouwens, wie bepaalt in vredesnaam wie wel en wie niet geintegreerd? meneer Afscher?

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor