Duidelijker hadden ze zichzelf niet te kijk kunnen zetten, onze moreel gehandicapte medemensen
Moreel failliet. Met vlag en wimpel bankroet. Officieel gewetenloos. Definitief onethisch. ABN-AMRO neemt het allerlaatste beetje twijfel weg. “Het aanbieden van aflossingsvrije hypotheken is volgens de spelregels die tussen banken en toezichthouders zijn afgesproken.”
Duidelijker hadden ze zichzelf niet te kijk kunnen zetten, onze moreel gehandicapte medemensen. Precies de vinger op de zere plek, zonder ook maar het minste vermoeden van onraad.
Gerrit Zalm pleit dus met opgeheven vingertje voor een verbod op aflossingsvrije hypotheken, terwijl zijn eigen bank ze volop verkoopt. Vervolgens verdedigt de bank haar opperhoofd door erop te wijzen dat hij geen wet of regel heeft overtreden. Daarmee zegt de bank eigenlijk dat wat niet wettelijk verboden is, gewoon moet kunnen. En dat is precies de denkwijze van banken die zoveel kapot maakt: het totale gebrek aan moraal. Alles wat niet uitdrukkelijk verboden is, moet je vooral doen, wanneer het geld oplevert.
Maar het zit dus zo, lieve bankiers, dienaren van satan. Er zijn zaken die verboden zijn volgens wetten, regels en schriftelijke afspraken. Er is ook nog een grijs gebied van ongeschreven regels, maar dat slaan we even over. En dan is er het domein van de moraal. Of anders gezegd: het domein van het geweten. Dat zijn de dingen die misschien wel mogen, die niet schriftelijk verboden zijn, maar waarvan je toch aanvoelt dat ze niet kunnen of dat ze niet kloppen. Modern gezegd: de dingen die je niet moet willen.
Een voorbeeld. Er staat nergens in de wet dat het verboden is om tijdens de persweeën tegen je kersverse echtgenote te zeggen dat je haar nu verlaat voor een vrouw zonder uitgescheurd onderlijf en dat jouw advocaat haar morgen zal bellen over de voogdij van het kind, mits het levend ter wereld komt, en dat je wel verwacht dat ze haar best blijft doen met persen.
Bij dit voorbeeld zijn er twee mogelijkheden, beste bankier. Als u nu denkt ‘inderdaad dat is niet wettelijk verboden, en dus is er absoluut niks mis mee’, dan bent u geslaagd voor uw bankiersexamen. Maar als u — mogelijkheid twee — nu denkt ‘dat is niet netjes, wet of geen wet, zoiets flik je niet tijdens de bevalling’, dan bent u gezakt voor uw bankiersexamen, maar geslaagd voor uw examen als mens. (Ga direct naar huis, ga niet langs af, u ontvangt geen bonus meer.)
Geval twee gaat dus over moraal en geweten. Over het idee dat er dingen zijn die niet volgens wetten en regels vastgelegd zijn, en waarvan je toch denkt dat ze niet zouden moeten gebeuren. Natuurlijk is het voorbeeld ernstig gechargeerd. Maar dat is omwille van de duidelijkheid. Zoals de Josti-band muziekinstrumenten heeft met kleurtjes op de toetsen, zo moet een uitleg over moraal flink aangedikt worden om voor een bankier begrijpelijk te zijn.
Voor de bankiers die dit begrepen hebben: zeg uw baan nog niet op, maar doe er iets mee. Leef niet langer met de schande en schaamte, maar verzamel bewijsmateriaal en geef uw bazen aan bij de politie wegens oplichting en grootschalig bedrog. O ja, en schenk uw bonus aan de voedselbank.
De redactie van De OrganisatieActivist bestaat uit J. Stevens, J. Peters en M. Swinkels.
Beetje weer onzin dit, van Zalm en deze activisten. Tenminste hoe het door beiden wordt gebracht. Ter behartiging van eigen of meer andermans zaken en belangen bedoeld? En hoe precies eigenlijk? Daarmee veinzend een kant en klaar pakket ter oplossing en bevrediging van allen en hun belangen te hebben, waar iedereen mee in zal stemmen, er vanuit gaande dat instemming mag tenminste.
Zalm heeft inderdaad een dikke laag boter op zijn hoofd nu hij als opperbankier, de banken vertegenwoordigend die zelf de aflossingsvrije hypotheken bedacht en aangeboden hebben, bewust en openlijk gebruikmakend van de ruimte die de overheid, met hem als voormalig minister, hen en het even medeverantwoordelijke volk, hebben genomen, deze nu ten gunste van de banken door diezelfde overheid te willen laten verbieden ten koste van de burgers, Dat kan natuurlijk niet zomaar.
De onder oude voorwaarden opgestelde hypotheken zullen met hun kosten niet opgebroken mogen worden zonder de kosten daarvan voor alle partijen gelijkelijk te verdelen. Daar moeten de banken als partij in deze zonder overheidssteun aan meebetalen.
Dat die aflossingsvrije hypotheken, alsmede andere van dergelijke constructies, voor de toekomst en dus nieuwe contractanten onhoudbaar zijn, en dus verboden moeten worden met nieuwe regels is ook een feit.
Toekomstige contractanten, dus burgers en banken, zullen van die voormalig gunstige regeling niet meer profiteren maar mogen dan andersom ook niet lijden onder de kosten van de oude contracten waar het profijt wel blijft.
Je kunt natuurlijk wel vragen. met een kleine vergoeding, vrijwillig een nieuwe hypotheek aan te gaan waarbij wel afgelost wordt, eventueel op de zeer termijn. De rentes zijn zelden zo laag geweest dus het is ook nog zelden zo gunstig geweest als nu. Wat dat betreft ben je als burger gek het niet te doen. Je kunt naast de worst ook nog een stok voorhouden al heb je als overheid zoals gesteld bij de contracten terecht weinig recht van spreken en dus werkelijk handelen. De bank heeft als partij helemaal niets te willen dus Zalm, als voormalig minister dubbel verantwoordelijk, moet inderdaad zijn hypocriete mond houden.
Kortom moeten de kosten afwikkeling van oude contracten, eerstens op conto van de banken zelf, en daarna pas de niet vrijwillig af te breken van oude regelingen profiterende burgers komen, en dan als het echt niet anders kan, wanneer het failliet van de bank v oor iedereen erger is, op conto van derden, d.w.z. de echt onschuldige burgers. Maar dan valt er ter compensatie voor de onschuldigen opnieuw in volgorde wel weer eerst wat te verdelen, qua lasten, en later de nieuwe opbrengsten als het weer beter gaat. Daar heb je bijvoorbeeld aandelen voor. Want het bedrijfsmodel, mits onder controle, blijft toch te verkiezen boven het staatsbedrijf.
Nou ja we weten toch dat Zalm een rasechte VVDer is net als zijn vriendje Mark Rutte.
Maar niet alleen de banken en de toezichthouders zijn schuldig, vergeet de makelaars ook niet, die zaten net zo goed in dat complot, toen wij een huis kochten stelde de makelaar ons een veel hogere hypotheek voor als de prijs waarvoor wij het kochten "want U krijgt natuurlijk heel veel kosten met verhuizen vloerbedekking gord... enz.enz." en dat kan best hoor, we vragen het wel voor U aan". Gelukkig hebben wij nee gezegd . Maar niet iedereen beseft waar die aan begint.
Het is aan de ene kant een beetje raar om bankiers de schuld te geven terwijl ze het moraal van het kapitalisme volgen. Ze streven naar winstmaximalisatie. Dat kan je ze moeilijk kwalijk nemen.
Zouden we dat eigenlijk moeten willen dat banken als ondernemingen opereren? De aandeelhouders worden dan belangrijker dan de klanten.
Beste J. Stevens, J. Peters en M. Swinkels, uw perswee-analogie vind ik bijzonder grappig, maar het zou wellicht beter zijn uw naiviteit af te schudden (banken zijn nu eenmaal banken) en boos te worden op de slappe makers (politici dienen immers wél binnen het domein van de moraal te opereren) van deze wetgeving
Er zijn diverse voorbeelden van immoreel gedrag van banken, maar het was de geloofwaardigheid de auteurs bepaald ten goede gekomen als men daarmee was gekomen. Voor mensen die zich er niet in verdiept hebben zegt dit stuk niet veel.
Poeh, wat een pittig stuk!
ik dacht dat ik al boos was .... en zo zie je maar weer er is er altijd een die nog bozer kan zijn... en terecht.
Want wat maken de bankiers er met z'n allen een wereld wijd zootje van.
Een ieder die het zat is zou onderstaande petitie kunnen tekenen?
http://www.avaaz.org/en/bankers_behind_bars_f/?wQwYkbb
En O ja, een goeie Bankiers schenk uw bonus aan de voedselbank.
http://www.voedselbankennederland.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=65
Ik vind het juist wel van moed getuigen dat Zalm zegt dat we het anders moeten gaan doen met de hypotheken. Juist wij als Nederlanders wilden altijd maar een fiscaal gedreven hypotheek product. En afschaffing van hypotheekrente aftrek was jarenlang onbespreekbaar. Dus ga het nu niet Zalm verwijten. Democratie weet u wel. Laten we nu die onzin eens afschaffen en de regels van het spel veranderen. Hoet moet toch een keer. De Nederlandse kiezer en hypotheek consument is de ware schuldige in deze. Om iemand als moreel gehandicapt weg te zetten lijkt me overdreven maar in dit geval is het niet Zalm. Wie wel mag u zelf invullen. Wat voor hypotheek heeft u?
Wat een onzin van de organisasie activist.
Een hypotheek is geen brood dat je achteloos uit het schap graait.
Mensen met een aflossingsvrije hypotheek kiezen daar voor, en weten wat het betekent
Lager lasten
Maar die dalen niet en de schuld ook niet.
Het is schuld waar een goed en stabiel onderpand voor is. Het onderpand staat letterlijk als een huis.
Het is mede aan de bank zelf om niet een te hoge hypotheek te geven.
Er is dus niets mis met aflossingsvrije hypotheken. Zeker moreel niet, want het is een transparant produkt
"Mensen met een aflossingsvrije hypotheek kiezen daar voor, en weten wat het betekent"
Consumenten laten zich door 'hun' financieel adviseur adviseren omdat 'gewone mensen' niet alle implicaties van dit soort zware beslissingen kunnen overzien. Als de financieel adviseur dan achteraf blijkt richting zijn eigen baas en -bonus te adviseren is dat immoreel. Een hypotheek van 125% is geen goed advies. Zeker niet in een markt waar de huizenprijzen opgejaagd worden door hoge hypotheken (...), lage rentes en de beroemde HRA. Dan kun je wachten op problemen.
Volgens de redenering van Henk Daalder hebben miljoenen mensen destijds willens en wetens een woekerpolis afgesloten waar 40% of meer van de premie aan 'kosten' opging.
Als het allemaal zo simpel was, zouden we geen financieel adviseurs nodig hebben. Als mijn financieel adviseur mij een (voor mij) slecht product adviseert voel ik mij belazert en vind ik hem een slecht adviseur. En ja, ik weet dat een financieel adviseur geld moet verdienen en dat ik dat moet betalen. Daar heb ik geen problemen mee. Maar ik verwacht wel dat ik daarvoor een eerlijk en open advies krijg en geen in mooie praatjes verpakt tweedehandsautoverhaal.